گالری تصاویر
پیوندهای مهم
اخبار > بررسی روابط خارجی ایران در گفت و گوی سفیر کشورمان با خبرگزاری ایرنا


  چاپ        ارسال به دوست

بررسی روابط خارجی ایران در گفت و گوی سفیر کشورمان با خبرگزاری ایرنا

آقای 'عبدالحسین وهاجی' سفیر جمهوری اسلامی ایران در استرالیا با بررسی روند مناسبات بین المللی جمهوری اسلامی ایران در دو دوره پیش و پس از توافقنامه برجام و تاثیر آن بر شرایط داخلی و روابط خارجی، تاکید کرد جهت گیری سیاست خارجی ایران در دولت آینده باید سیاست دولت تدبیر و امید باشد.

سفیر ایران در استرالیا که طی چند دهه گذشته در دولت های مختلف در سطح وزیر نیز فعالیت داشته است روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا ، تصریح کرد: جهت گیری سیاست خارجی ایران باید سیاست دولت تدبیر و امید باشد که در حال تعقیب است و این برای کشور مثبت است و اثرات خوبی در روند همکاری ها گذاشته و می گذارد.

وی گفت: این روند نیز باید بهبود یابد و بهتر خواهد شد و در نهایت ما در مسیر منطقی تری حرکت خواهیم کرد. برای ما مطلوب خواهد بود که این دیدگاه و خط فکری ادامه یابد و روند چهار سال آینده ما دنبال یک حرکت در امتداد حرکت صورت گرفته تاکنون باشد.

وهاجی همچنین با بررسی وضعیت سیاست خارجی ایران در دو دوره پیش و پس از توافق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، گفت: برای بررسی وضعیت باید نگاهی به برجام داشته باشیم و برجام مرکز ثقل است که اتفاقات و شرایط گذشته و حال مورد بررسی قرار می گیرد.
'من قبل از برجام در زمانی که مذاکرات شروع شد منصوب شدم و دوره قبل و بعد از برجام وضعیت بسیار متفاوت است و اکنون تجربه مقایسه ای ارائه می کنم. قبل از برجام، نوع برخورد متفاوت بود و در محافل و نشست های دیپلماتیک این سئوال مطرح می شد آیا مذاکرات به نتیجه خواهد رسید.'

'بنده با توجه به استدلال و اعتقاد گذشته و حال که پابرجا مانده است تاکید دارم موضوع برجام موضوعی نبود که فی البداهه به ذهن دکتر روحانی برسد . دکتر روحانی محور اجرایی این کار بود، اما این تصمیم نظام برای مذاکره بوده است. در این رابطه مقام معظم رهبری برای مذاکره تا انتها با این ترکیب موافقت داشتند و حاصل این تصمیم انجام مذاکرات بود، پس این تصمیم، تصمیم نظام بود و دولت نیز باید در این نظام موضوع را تعقیب می کرد.'

وی گفت: نکته دوم قابل توجه تیم برجام است که مهم بوده. این تیم تجربه مذاکره در گذشته را داشته و در مقاطعی در موقعیت ها این تجربه حاصل شده است. حضور دکتر محمدجواد ظریف در محافل بین المللی، چهره مثبتی از وی به علت کارهای مثبت گذشته در سیستم برجای گذاشته بود. بنابراین یک چهره شناخته شده کاردان و دلسوز برای مجموعه منعکس شد که کمک کار مذاکرات بود.

'نکته سوم بسیار مهم زبان مذاکرات بود که تیم ایران با توجه به تسلط به انگلیسی، فهم و درک و شناخت دقیقی از فرهنگ آن زبان داشت. در کنار این موضوع، دولت نیز به عنوان یک محور به مساله اعتقاد داشت و پیگیری و حمایت می کرد. پس مولفه های داستان وجود داشت و برای بنده که جزیی از این تیم تشکیلاتی دولت هستم با توجه به تجربیات شخصی 28 ساله با دولت، خوش بین بودم که این ترکیب و تصمیم به نتیجه خواهد رسید.'

وزیر بازرگانی در دولت نخست مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی و سفیر کنونی ایران در استرالیا در ادامه گفت: در هر موقعیت و در همه ملاقات ها در استرالیا بلااستثناء این سئوال مطرح می شد که مذاکرات را چگونه می بینید و با توجه به تجربه و شناخت با دلیل اعلام می کردم به نتیجه می رسد .

'اما در گزارشات دریافتی در مقاطعی هم این شوک وارد می شد که موضوع به جمع بندی نرسد، اما با تلاش مجموعه دست اندرکاران مذاکرات، موانع و سد مقطعی که بر مذاکرات ایجاد می شد، برطرف شده و کار روند طبیعی خود را دنبال می کرد.'

وهاجی که وضعیت قبل از برجام را که به دلیل برخی سیاست ها به وجود آمده بود تشریح می کرد، گفت: ارتباطات سیاسی بسیار محدود بود و ارتباطات اقتصادی در حد یک آب باریکه ای می نمود و در نهایت رفت و آمد هیات ها و تبادل هیات ها در حد تعداد کمتر از انگشتان یک دست بود.

وی گفت: حالا باید دید بعد از برجام چه اتفاقی افتاده است. نخستین موضوع پس از نهایی شدن توافقنامه برجام، واکنش همان افرادی بود که در محافل دیپلماتیک در مورد مذاکرات سئوال می کردند. این افراد با تبریک نتیجه به رسیدن مذاکرات تاکید داشتند باور نمی کردیم این گره باز شود.

'این کار بزرگی بود که اتفاق افتاد. کسانی که دست اندرکار مذاکرات نسبتا شبیه برجام در محافل بین المللی بودند نیز باور نمی کردند کار به نتیجه برسد و پس از نتیجه، انقلت و بهانه می آوردند که به نتیجه رسیدن کار سختی بود، اما سخت تر این است که تعهدات برجام نهایی شد.'

این دیپلمات ایرانی که چهار سال در دولت مرحوم هاشمی رفسنجانی سکان هدایت وزارت بازرگانی را در دست داشت، گفت: در این مقطع هم نظر ما این بود که اگر توافقی صورت گرفته و تعهداتی ایجاد کردیم و برنامه ها و مسئولیت هایی برای خود رقم زدیم، به طور طبیعی به توان خود برای امضای قرارداد نگاه کرده و براساس آموزش های اسلامی و دینی به تعهدات پایبند خواهیم بود.

سفیر ایران در استرالیا گفت: افراد سئوال کننده پس از انجام تعهد، دیگر حرفی برای زدن نداشتند. دست ها بالا بود و دیگر نکته منفی به ذهن این افراد خطور نمی کرد. لذا پس از این شرایط و توافق برجام رفت وآمدهای سیاسی و اقتصادی ایران با جهان برقرار شد و بین تهران و کانبرا نیز رفت وآمدهایی صورت گرفت . هیات هایی در سطوح وزیر تجارت و سرمایه گذاری، وزرای ایالتی و هیات های مختلف اقتصادی رفت و آمد انجام داده و توافقاتی صورت گرفته است.
وهاجی گفت: برخی توافقات هم اکنون در حال اجرا است. برخی توافقات کارهای تحقیقاتی و سرمایه گذاری است که در حال بررسی می باشد. این حرکت آغاز شده است. کارهای آکادمی بین استرالیا و ایران به شدت قوت گرفت و بیشترین هیات ها از دانشگاه ها و ایالت های مختلف تلاش کردند با سفر به ایران ارتباط و همکاری را آغاز کنند.

'به عنوان نمونه توافقی بین دانشگاه ملبورن و دانشگاه صنعتی شریف ایران در زمان سفر وزیر تجارت و سرمایه گذاری استرالیا به تهران در مورد احیای دریاچه ارومیه صورت گرفت. در این رابطه توافق اجرایی شده و حدود یک ماه پیش هیاتی از ایران به استرالیا سفر کرد و هیاتی از دانشگاه ملبورن یک هفته پیش کارگاه آموزشی برگزار کرد و این موضوع باید به صورت جدی تعقیب شود و پیامدهای آن به تدریج نمود پیدا خواهد کرد.'

وی تاکید کرد: رفتار و کردار سیاست مذاکراتی دولت تدبیر و امید تاکنون تاثیر خود را بر محافل بین المللی و استرالیا برجای گذاشته است و جهان می داند این مجموعه به دنبال این حرکت و راهگشایی است تا اگر مانعی وجود دارد، راه حلی برای این مانع یافت شود. محافل جهانی می داند این دولت به دنبال تنش نیست و این کاملا مشخص است که اهل گفت وگو و مذاکره هستیم و برای طرف مقابل احترام قائلم و باید احترام متقابل گذاشته شود تا مذاکرات به نتیجه برسد.

'مقامات دولتی استرالیا به قوت دولت ایران در این پروسه رسیده اند و برای آنها مسجل شده است روند حرکتی دولت تدبیر و امید، بهبود شرایط داخلی و روابط بین المللی است.'

وهاجی با اشاره به پیامدهای برجام، گفت: در بعد داخلی کاملا مشخص است چه اتفاقاتی افتاده و برجام چه اثراتی داشته است. اغلب این پیامد بهبود شرایط برای کارهای مقدماتی اقتصادی است، چون اقتصاد باید از یکجا شروع شود و مسیر صحیح انتخاب تا به نتیجه و شکوفایی خودش برسد و این زمان می برد.

'هر چند مشکلاتی به دلیل عدم تعهدات طرف مقابل که آمریکایی ها هستند در مورد مسائل مالی وجود دارد. به طور طبیعی استرالیا در سیاست خارجی با آمریکا نزدیک است و بانک های این کشور نیز با بانک های آمریکا نزدیک هستند و همکاری می کنند و سیاست های بانک های آمریکا در بانک های استرالیا متبلور می شود.'

وی گفت: بانک های استرالیا تاکنون برای افتتاح حساب به نتیجه نرسیده اند و بزرگترین مشکل کنونی ما که در محافل دنبال می شود، مساله مالی است و بقیه موضوعات در روند و مسیر و نشست های متقابل قابل رفع و رجوع و جمع بندی است.

'به طور مثال در مورد پروژه ها و کارهای اقتصادی در نشست ها همه مسائل به نتیجه می رسد و بحث مالی و چگونگی انجام در انتها قرار می گیرد و روند کارهای اقتصادی در حال تعقیب است و به نحو مطلوبی دنبال می شود. در نهایت هر دو طرف از حرکت کلی روابط راضی هستند و درپی گسترش روابط می باشند.'

وی در ادامه در مورد تاثیر سیاست های دولت ایران بر محافل مردمی، دولتی و دانشگاهی استرالیا برای نمونه به بحث گردشگری اشاره کرد و گفت: در بحث گردشگری پس از برجام و طی یکسال گذشته 24 درصد رشد صدور روادید برای سفر به ایران از استرالیا داشته ایم و این نشان استقبال استرالیایی ها و جامعه این کشور از سفر به ایران است.

'این افزایش به رغم این موضوع صورت گرفته است که آمریکا مصوبه ای در کنگره داشته که هر فردی که به برخی کشورها از جمله ایران سفر کند، ورودش به آمریکا نیازمند دریافت روادید است.'

'در کنار صدور روادید در استرالیا، صدور روادید در فرودگاه های بین المللی ایران نیز برای اتباع بسیاری از کشورها از جمله استرالیایی ها انجام می شود و آمار افرادی که از استرالیا به ایران سفر کرده و در فرودگاه روادید دریافت کرده اند، نداریم. اگر این رقم اضافه شود، عدد پررنگ و تعیین کننده خواهد شد. ضمن اینکه برای سال جاری نیز پیش بینی شده است صدور روادید برای اتباع استرالیا روند صعودی پیدا کند و با فضای بهتری مواجه خواهیم بود.'
سفیر ایران در استرالیا در ادامه به همکاری دانشگاهی اشاره کرد و گفت: در بخش دانشگاه ها نیز مقام های دانشگاه سیدنی اخیرا سفری به ایران داشتند تا کرسی زبان فارسی را در این دانشگاه ایجاد کنند. در حال حاضر تنها در دانشگاه ملی استرالیا در کانبرا کرسی زبان فارسی در بخش خاورمیانه وجود دارد. دانشگاه سیدنی در مقطعی قرار گرفته است که این موضوع را پیگیری می کند.

'در بخش دانشگاهی روند توسعه همکاری ها به صورت مشخص و پررنگ متبلور بوده و جاری است و دانشگاه ملبورن نیز اقدامات اولیه را برای توسعه همکاری ها انجام داده است و در حال جمع آوری اطلاعات است.

وی گفت: در بخش محافل دولتی، حکومتی و پارلمانی استرالیا نیز افراد از این موضوع ناراحت هستند که چرا بانک ها برای توسعه همکاری ها همکاری نمی کنند، از سوی دیگر افرادی که با مساله آشناتر هستند به این نکته اشاره می کنند به دلیل ارتباط نزدیک بانک های استرالیا و آمریکا این بانک ها تابع هستند و چون همه بانک ها به بخش خصوصی تعلق دارد و بانک ها دولتی نیستند نمی توان در مورد این بانک ها تعیین تکلیف کرد.

وهاجی گفت: تلاش می شود در این مسیر هم راهی باز شود، هر چند شرکت های بازرگانی دو راه برای همکاری مالی با ایران دارند. تعدادی از این شرکت ها دفاتری در کشورهای ثالث دارند و از دفتر خود 'ال.سی' باز می کنند. مثلا از استرالیا به هند و از هند به ایران و یا از استرالیا به اروپا و از اروپا به ایران این اتفاق صورت می گیرد.

'دوم اینکه تحریمی که روی دفاتر صرافی در استرالیا برای انتقال پول وجود داشت و هر فردی نمی توانست بیش از 20 هزار دلار از استرالیا به ایران منتقل کند برداشته شد و هر فردی با هر میزان و ععدی می تواند از طریق صرافی پول منتقل کند. این ها راه هایی است که می توان برای تجارت در حد معقول و محدود استفاده کرد و بهره گرفت و بخش حقیقی می تواند از روش دوم استفاده کند.

این دیپلمات بلندپایه ایرانی در ادامه به سیاست خارجی کشور در دولت تدبیر و امید اشاره کرد و گفت: جهت گیری سیاست خارجی ایران در دولت تدبیر و امید که در حال تعقیب است برای ما مثبت است و اثرات خوبی در روند همکاری ها گذاشته و می گذارد.'هر چه این روند بهبود یابد، بهتر خواهد شد و در نهایت ما در مسیر منطقی تری حرکت خواهیم کرد.'

وی گفت که قبل از برجام در سطح مسئولان سیاسی و اقتصادی کشور استرالیا فقط یک نفر به ایران سفر کرد، اما بعد از برجام وزرای اقتصادی این کشور به ایران سفر کردند. در سطح معاونین وزراء سفر انجام شده و مدیران کل کنسولی دو طرف نیز به کشور مقابل رفته و مذاکراتی انجام داده اند. مقامات وزارت بهداشت ایران با سفر به کانبرا مذاکراتی داشته اند و فعالیت بخش اقتصادی و هیات های خصوصی نیز تعقیب می شود.

وهاجی گفت: برای ما مطلوب خواهد بود که این دیدگاه و خط فکری ادامه یابد و در چهار سال آینده دنبال یک حرکت در امتداد حرکت صورت گرفته تاکنون باشیم. هر دولتی که سیاست هایش در این مسیر تنظیم شود، تقویت کننده مسیر است و ما از آن استقبال می کنیم و شاخص این داستان سیاست دولت تدبیر و امید به ریاست دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری است که در این مسیر حرکت می کند.


٠٤:٢٣ - 1396/02/21    /    شماره : ٤٥٤٢٥٨    /    تعداد نمایش : ٤٠٧خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران