گالری تصاویر
پیوندهای مهم
اخبار > برگزاری همایش تجاری ایران و استرالیا با حضور وزیر تجارت و سرمایه گذاری استرالیا


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری همایش تجاری ایران و استرالیا با حضور وزیر تجارت و سرمایه گذاری استرالیا

همایش تجاری ایران و استرالیا روز چهارشنبه هفتم مهر با حضور رئیس و اعضای اتاق ایران و استیون چیوبو، وزیر تجارت، گردشگری و سرمایه گذاری استرالیا و هیات اقتصادی همراه در محل اتاق ایران برگزار شد.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در این همایش گفت: حضور فعال هیئت تجاری استرالیا به ایران بازتابی از فضای زنده و پویای اقتصادی و بازرگانی ایران است، اما در مقابل تحریم، واژه‌ای خرد و کوچک در مقابل عظمت و بزرگی نام این کشور خواهد بود.

 وی افزود: مذاکرات جدی و نفس گیر ٦ قدرت بزرگ جهانی، امضای برجام و متعاقب آن ترافیک هیئت‌های بلندپایه اقتصادی از اروپا و دیگر کشورهای جهان به ایران، حکایت از بی اعتباری تحریم‌ها آن هم از سوی بانیان آن است.

شافعی تصریح کرد: جهان امروز با احترام به صدای ‌گفت‌وگوی تمدن‌های ایران گوش فرا می‌دهد و با انزجار، از تئوری جنگ تمدن‌های غرب یاد می‌کند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران خطاب به هیئت اقتصادی استرالیا، عنوان کرد: حضور شما را در ایران، جزیره باثبات منطقه که امنیت خود را مدیون دموکراسی و مشارکت حداکثری توده های مختلف مردم در تعیین سرنوشت خود است، گرامی می‌داریم.
وی ادامه داد: ایران و استرالیا اقتصادهای هجدهم و نوزدهم دنیا، با برخورداری از ظرفیت‌های فراوان منابع طبیعی و انسانی و با ماهیت اقتصادهای مکمل می‌توانند شریکان تجاری خوبی برای یکدیگر باشند.

شافعی گفت: ایران ٨٠ میلیونی، خود بازار بزرگی است و موقعیت ممتاز جغرافیایی آن به عنوان دروازه ورود به بازار بزرگ CIS و کشورهای افغانستان، ترکیه و عراق از دیگر امتیازهای ایران است که این موقعیت بزرگ تجاری برای هر کشوری از جمله استرالیا که پارسال تراز منفی تجاری را تجربه کرده بسیار حائز اهمیت است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: بازار بزرگ استرالیا با واردات ٢٠٠ میلیارد دلاری، بویژه در بخش‌هایی همانند سوخت‌های معدنی، فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی با رقم قابل توجه ٤٠ میلیارد دلاری برای ایران حائز اهمیت و قابل توجه است.

وی تصریح کرد: در صورت وجود اراده جدی سیاسی و تدوین نقشه راه توسعه مناسبات اقتصادی، با در نظر گرفتن ظرفیت‌های موجود می‌توان هدف گذاری ١٠ میلیارد دلاری را برای روابط تجاری ٢ کشور در میان مدت متصور شد، همچنین اگر روابط تجاری ٢ کشور طی دهه گذشته متاثر از مناسبات سیاسی بین‌المللی آسیبی نمی‌دید، شاید حجم مبادلات تجاری یک میلیارد دلاری آن روز اکنون به رقم ١٠ میلیارد دلار نزدیک شده بود.

شافعی عنوان کرد: حضور هیئت تجاری استرالیا به ایران بیانگر اراده واقعی دولت و بخش خصوصی استرالیا جهت توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی با ایران است، بازگشایی دفتر تجاری استرالیا در تهران نیز خبر خوبی برای فعالان اقتصادی ٢ کشور و نخستین گام عملی از سوی استرالیا برای توسعه همکاری‌های خود با ایران است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: افزون بر حوزه های نفت، گاز و پتروشیمی، معدن را نیز می‌توان از محورهای اصلی همکاری‌های دوجانبه اقتصادی دانست، استرالیا از سطح بالای دانش، فناوری و تجربه در این زمینه برخوردار است، کشور ما با یک درصد جمعیت دنیا، هفت درصد منابع معدنی را در اختیار دارد. بیش از 15 هزار پتانسیل منابع معدنی به ارزش 770 میلیارد دلار در این بخش موجود است.

وی افزود: در فضای پساتحریم شرایط برای سرمایه گذاری در ایران بسیار مساعد است و بخش‌های مختلف اقتصاد ایران آمادگی پذیرش سرمایه گذاری مستقیم یا سرمایه گذاری به صورت مشترک را داراست، به عنوان نمونه می‌توان به ظرفیت سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز ایران با ٢٠٠ میلیارد دلار پروژه آماده اشاره کرد.

رئیس اتاق ایران در ادامه به بحران آب کشور اشاره کرد و افزود: با در نظر داشتن دانش بالا و تجربه استرالیا در زمینه مدیریت آب و نیز بحران آب موجود در کشور، یک علاقمندی جهت همکاری در این بخش احساس می‌شود؛ علاوه بر این در بخش‌های آموزشی، محصولات دامی، کشاورزی، بهداشت و درمان و توریسم نیز زمینه برای توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور موجود است.

وی در پایان با ابراز امیدواری برای بهبود روابط دو کشور تصریح کرد: توسعه روابط تجاری، آغاز فصل جدیدی در روابط اقتصادی ایران و استرالیا تلقی می‌شود و امید است دوکشور از طریق بخش‌های خصوصی فرصت را مغتنم شمرده تا در آینده‌ای نزدیک شاهد دستیابی به جایگاه مطلوب باشیم.

وزیر تجارت استرالیا: بخش خصوصی ضامن گسترش روابط تجاری است

 

وزیر تجارت گردشگری و سرمایه گذاری استرالیا، توسعه روابط تجاری از طریق بخش خصوصی را ضامن پایداری این روابط در بلندمدت دانست و گفت: استرالیا به ایران به عنوان یک بازار جدید نگاه می کند و در این مرحله به دنبال یافتن شرکای اقتصادی در این کشور است.

استیون چیوبو در همایش تجاری ایران و استرالیا در محل اتاق ایران افزود: حضور هیات تجاری ما شامل نمایندگان شرکت های بزرگ، متوسط و کوچک این کشور در 20 بخش مختلف اقتصادی، نشان دهنده عزم جدی استرالیا برای احیای مناسبات اقتصادی گذشته خود با ایران و توسعه و گسترش آن است.

چیوبو یادآورشد: ایران در دهه 90 یکی از مهمترین شرکای تجاری استرالیا در منطقه خاورمیانه بود و این کشور 2 سال پیش، 50 سال حضور دیپلماتیک خود در ایران را جشن گرفت.

چیوبو با ابراز خرسندی از گشایش دفتر تجاری استرالیا در ایران گفت: از این پس مسئولیت ایجاد روابط تجاری و گسترش فرصت های سرمایه گذاری در ایران و نیز ایجاد و شناسایی فرصت های سرمایه گذاری در استرالیا برای شرکت های ایرانی را برعهده می گیرم.

وزیر تجارت، گردشگری و سرمایه گذاری استرالیا با یادآوری امضای یادداشت تفاهم همکاری میان دو کشور تاکید کرد: امروز شرایط برای گسترش سریع همکاری ها هموار است زیرا بخش خصوصی هر دو کشور مشتاق شروع همکاری هاست و بخش دولتی نیز در این راه مصمم و آماده کمک به بخش خصوصی است.

وی تاکید کرد: ایران با داشتن یک جمعیت 80 میلیونی و تنوع اقتصادی چشمگیر، فرصت بزرگی برای صاحبان صنایع استرالیاست؛ ضمن آنکه استرالیا نیز نه فقط از سرمایه گذاری شرکت های ایرانی در بخش های مختلف استقبال می کند، بلکه با توجه به دسترسی خود به بازارهای بزرگی مانند چین، کره جنوبی و ژاپن، می تواند زمینه گسترش حضور ایران در این بازارها را فراهم کند.

چیوبو تاکید کرد: اقتصادهای ایران و استرالیا در بخش های زیادی از جمله معدن، بهداشت و منابع طبیعی مکمل یکدیگرند و این می تواند به توسعه روابط تجاری کمک کند.

وزیر تجارت، گردشگری و سرمایه گذاری استرالیا همچنین گفت: پتانسیل های ایران در بخش های نفت، گاز، معدن، آموزش های فنی و حرفه ای و دانشگاهی به ویژه در رشته های مختلف مهندسی مورد توجه استرالیاست.

همکاری استرالیا برای بازسازی زیرساخت‌ها اقتصادی ایران‏


رییس اتاق مشترک ایران و استرالیا نیز در این همایش گفت: مهمترین چالش ایران پس از لغو تحریم‌های بین المللی، بازسازی و توسعه زیرساخت‌های اقتصادی است و استرالیا می‌تواند در این زمینه با ایران همکاری کند.‏

حمیدرضا مناقبیان افزود: بخش حمل و نقل به عنوان یکی از زیرساخت‌های مهم، در همه زیربخش‌های هوایی، دریایی و زمینی به سرمایه گذاری و توسعه نیازمند است.‏

به گفته وی، پس از امضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و لغو تحریم‌های هسته‌ای در دی ماه گذشته، چندین کشور اروپایی و آسیایی ساخت هتل در ایران را آغاز کردند و شمار گردشگران خارجی به سرعت افزایش یافت.‏

مناقبیان اضافه‌کرد: ایران اقتصاد نوظهوری است که در مقایسه با بقیه کشورهای منطقه، اقتصاد متنوع تری دارد و از ثبات و امنیت برخوردار است و می‌تواند با نگاه به آینده به قطب تجاری منطقه تبدیل شود.‏

رییس اتاق مشترک ایران و استرالیا ادامه داد: صنایع ایران با وجود تحریم‌های بین المللی از توسعه خوبی به ویژه در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات (‏ICT‏) برخوردار است.‏

وی مشکل قاچاق کالا و بازار خاکستری ناشی از آن را مانع رشد اقتصادی دانست و گفت: پس از لغو تحریم‌ها، ایران به دنبال توسعه ورود کالا از مبادی قانونی و توزیع مناسب آن در سطح کشور است و با توجه به کیفیت مناسب محصولات استرالیایی به ویژه در بخش صنایع غذایی، این کشور می‌تواند از منابع واردات ایران باشد.‏

*       سفیر استرالیا در ایران: روابط تجاری ایران و استرالیا افزایش می یابد

*        

*       ایان بیگز، سفیر استرالیا در ایران نیز در این همایش اظهار داشت: عزم جدی استرالیا، افزایش ارتباط تجاری با ایران است، حضور هیئت تجاری استرالیا در تهران نیز نقطه آغاز این تعامل است.  استرالیا از سال ١٩٦٤ میلادی در ایران حضور داشته و از سال ١٩٦٨ کمیسیون تجاری این کشور در تهران فعالیت خود را آغاز کرده است، از این رو پیشینه حضور ایران در استرالیا نیز به سال ١٩٧٢ میلادی برمی‌گردد.  وی افزود: خوشحالیم که تحریم‌های ایران لغو شد، در سال ٢٠١٥ میلادی ایران توانست با یک دیپلماسی بسیار خوب، درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با گروه ١+٥ به توافق برسد که در پی آن تحریم‌های هسته‌ای لغو و زمینه حضور ایران در بازارهای جهانی فراهم شد.


٠٤:٤٧ - 1395/07/08    /    شماره : ٤١٥٤٨٣    /    تعداد نمایش : ١٧٣٨خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران