گالری تصاویر
پیوندهای مهم
اخبار > برگزاری نشست ایران و استرالیا: بازارها و فرصت های جدید در شهر بریزبن مرکزایالت کوئینزلند


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار با نمایندگان شرکت های مختلف اقتصادی و صنعتی و بازدید از دانشگاه فناوری کوئینزلند

برگزاری نشست ایران و استرالیا: بازارها و فرصت های جدید در شهر بریزبن مرکزایالت کوئینزلند

 

جلسه بررسی راههای توسعه روابط اقتصادی و تجاری استرالیا و ایران با همکاری شورای تجارت و صنعت ایران و استرالیا (ََAustralia Iran Trad & Industry Council)، انستیتو بهداشت و نوآوری زیست پزشکی دانشگاه فناوری کوئینزلند(IHBI) و سفارت جمهوری اسلامی ایران در استرالیا در عصر روز سه شنبه 30 شهریور 95 در محل دانشگاه فناوری کوئینزلند(QUT) شهر بریزبن برگزار شد.

در این نشست که حدود 100 نفر از مقامات، تجار، نمایندگان شرکت های مختلف اقتصادی و صنعتی، اساتید و محققین دانشگاه و علاقمندان به توسعه روابط دو کشور حضور داشتند، آقایان عبدالحسین وهاجی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در استرالیا، آنتونی لینهام، وزیر توسعه، منابع طبیعی و معادن ایالت کوئیزلند، سیمون هریسون، رئیس شورای صنعت و تجارت ایران و استرالیا، آلیسون گارینگتون، رئیس دفتر وزارت امور خارجه استرالیا در ایالت کوئینزلند، پرفسور لاین گریفیث، رئیس انستیتو بهداشت و نوآوری بایومدیکال دانشگاه کوئینزلند و خانم لوئیزا روست، نماینده کمیسیون تجارت خارجی استرالیا (آسترید) و دبیر شورای صنعت و تجارت ایران و استرالیا سخنرانی کردند.   

سخنرانان در این نشست ظرفیت ها و فرصت های جدید همکاری اقتصادی دو کشور در فضای پس از لغو تحریم ها در عرصه های مختلف تحقیقاتی، آموزشی، صنعت و معدن، داروسازی، فناوریهای پزشکی، مدیریت آب، انرژی، کشاورزی، اموربانکی و خدماتی را بررسی کردند.

وزیر توسعه، منابع طبیعی و معادن ایالت کوئینزلند استرالیا علاقمندی این ایالت را برای توسعه روابط اقتصادی با ایران در زمینه های مختلف به خصوص در سه زمینه فناوریهای پزشکی، روش های نوین بهره برداری از معادن و کشت محصولات کشاورزی که این ایالت در آنها مزیت دارد را اعلام  و تاکید کرد که دوست دارد این ایالت در توسعه روابط با ایران در عرصه های مختلف نسبت به دیگر ایالات استرالیا پیشگام باشد. وی برگزاری این نشست را آغازی برای همکاری نزدیک تر ایالت کوئینزلند با ایران دانست. 

پرفسور لاین گریفیث، رئیس انستیتو بهداشت و نوآوری زیست پزشکی دانشگاه فناوری کوئینزلند نیز در سخنانی ضمن معرفی بخش های مختلف تحقیقاتی این انستیتو، آمادگی این دانشگاه را برای توسعه همکاریهای تحقیقاتی، علمی و آموزشی در بخش های مختلف زیست پزشکی و مهندسی پزشکی با موسسات و دانشگاههای ایرانی اعلام نمود. انستیتو مذکور دارای 12 بخش تحقیقاتی با 1200 محقق در زمینه های مختلف پزشکی می باشد.

هریسون، رئیس شورای صنعت و تجارت ایران و استرالیا نیز ضمن اشاره به اهمیت بازار ایران در منطقه خاورمیانه و جهان برای تجار و سرمایه گذاران استرالیایی به معرفی ظرفیت های اقتصادی ایران در بخش های مختلف به خصوص مزیت ها و فرصت های سرمایه گذاری در مناطق ویژه اقتصادی و مناطق آزاد تجاری ایران پرداخت و تجار استرالیایی را به توسعه روابط با ایران ترغیب نمود. وی با اشاره به مشاهدات و تجربیات مثبت خود از سفر به ایران، جمعیت بزرگ و جوان، امنیت و ثبات، منابع غنی معدنی- طبیعی و جاذبه های بالای گردشگری را جزو مولفه های مهم برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور ارزیابی کرد.  

نمایندگان وزارت امورخارجه وکمیسیون تجارت خارجی استرالیا نیز ضمن اشاره به روابط خوب سیاسی و تماس های مقامات دو کشور در بالاترین سطوح، علاقمندی و عزم دولت استرالیا و بخش خصوصی این کشور را برای توسعه روابط اقتصادی با ایران اعلام کردند.

عبدالحسین وهاجی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در این نشست، در خصوص ساختار دموکراتیک سیاسی ایران و ثبات و امنیت بی نظیر آن در منطقه ناآرام خاورمیانه، موقعیت ویژه جغرافیایی و ترانزیتی، قوانین، مزیت ها و فرصت های اقتصادی به خصوص در مناطق ویژه اقتصادی و مناطق آزاد تجاری ایران صحبت کرد و اقدام به معرفی پروژه های مختلف اقتصادی و صنعتی کشورمان در بخش های مختلف نفت و گاز، پتروشیمی، حمل و نقل، گردشگری و صنایع مختلف برای جذب سرمایه گذاری خارجی و مشارکت با طرف های خارجی نمود.  

سفیر کشورمان در ادامه سخنان خود به بررسی ظرفیت های روابط اقتصادی تهران و کانبرا پرداخت و با اشاره به روابط خوب سیاسی و همکاریهای نزدیک دو کشور در مبارزه با تروریسم و کمک به برقراری صلح و ثبات در خاورمیانه، سفر قریب الوقوع وزیر تجارت استرالیا به ایران و افتتاح رسمی دفتر کمیسیون تجارت خارجی استرالیا در تهران را زمینه ساز ورود روابط اقتصادی دو کشور به فاز جدیدی دانست که می تواند زمینه توسعه بیشتر همکاریهای دو کشور را در بخش های مختلف اقتصادی، سرمایه گذاری، علمی و آموزشی فراهم نمایند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران قبل از نشست فوق، با معاون چنسلر دانشگاه فناوری کوئینزلند دیدار و زمینه های توسعه همکاریهای علمی و دانشگاهی بین این دانشگاه و موسسات تحقیقاتی و دانشگاهی ایران را بررسی نمود و از چند مرکزتحقیقاتی و آزمایشگاهی این دانشگاه بازدید به عمل آورد. دانشگاه فناوری کوئینزلند که جزو دانشگاههای مهم استرالیا در زمینه تحقیقاتی است با 40 هزار دانشجو در مقاطع مختلف که 6 هزار آن دانشجویان بین المللی می باشند جزو هشت دانشگاه برتر استرالیا بوده و بر اساس رتبه بندی سیستم کیو اس، جایگاه 51 جهان را به خود اختصاص داده است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران همچنین در محل دانشگاه کوئینزلند در جمع 15 نفر از مسئولین و نمایندگان شرکت های اقتصادی  استرالیا در بخش های مختلف تحقیقاتی، معدن، کشاورزی، آب، داروسازی و انرژی حضور یافت و به سئوالات و دغدغه های آنان برای ورود به بازار ایران پاسخ داد. طرفین در این نشست صمیمی نظرات و پیشنهادات خود را برای توسعه بیشتر همکاریهای مشترک ارائه کردند.

شایان ذکر است که استیون چیوبو ، وزیر تجارت، گردشگری و صنعت استرالیا قرار است در راس هیاتی 30 نفره در روزهای 27 و 28 سپتامبر سالجاری از ایران بازدید نموده و ضمن دیدار با مقامات عالی رتبه کشورمان، دو یادداشت تفاهم همکاری در زمینه های اقتصادی و سرمایه گذاری و علمی، آموزشی و تحقیقاتی با طرف های ایرانی امضاء نماید.


٠٩:٤٢ - 1395/06/31    /    شماره : ٤١٤١٨٩    /    تعداد نمایش : ١٣٨٧خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران