گالری تصاویر
پیوندهای مهم
نظام وظیفه

درج مهر خروج ویژه مشمولین: 

(  هموطنان عزیز جهت اطلاع از شرایط و مدارک مربوط به نحوه خروج دانش آموزان مشمول ، معافیت کفالت ، معافیت پژشکی ، معافیت عفو رهبری ، نحوه خرید غیبت خدمت سربازی ، تعویض یا المثنی کارت معافیت یا پایان خدمت  به سامانه امور کنسولی و ایرانیان مراجعه نمایید.) 

با عنایت به ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح از تاریخ 06/01/ 1392 کلیه مشمولین غایب مقیم خارج از کشور که حداقل سه سال در خارج از کشور اقامت داشته باشند می توانند حداکثر دو بار در سال (مجموعا به مدت سه ماه) به کشور تردد نمایند.

کسانی که معافیت عفو رهبری به آنان تعلق گرفته، مشمول دریافت تسهیلات مهر خروج مشمولین نبوده و می‌بایست نسبت به تعیین تکلیف وضعیت نظام وظیفه در قالب تسهیلات عفو رهبری اقدام نمایند.

کسانی که از مهر خروج دانشجوئی استفاده می نمایند با عنایت به داشتن معافیت تحصیلی نبایستی از مهر خروج مشمولین غایب استفاده نمایند.

مدارک مورد نياز :

1- تکميل يک برگ فرم اجازه خروج مشمولين

2-  اصل گذرنامه ايراني

3- یک قطعه عکس

4-  اگر قبل از این مهرخروج مشمولین دریافت کرده اید: مانی اوردر(Money Order) در وجه سفارت جمهوری اسلامی ایران در کانبرا به مبلغ 29 دلار استرالیا

5- اگر برای بار اول اقدام به دریافت مهر خروج مشمولین می کنید : مانی اوردر(Money Order) در وجه سفارت جمهوری اسلامی ایران در کانبرا به مبلغ 58 دلار استرالیا

6- یک عدد پاکت پستی معتبر ترجیحاً( PLATINUM EXPERESS ) با ذکر آدرس دقيق جهت برگشت اصل گذرنامه

 

آدرس پستی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کانبرا:

EMBASSY OF THE ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN

       P.O. Box 705, Mawson ACT 2607

 

جهت دریافت پیامک در زمان دریافت مدارک توسط سفارت و در زمان خروج مدارک از سفارت، لطفاً روی پاکت شماره تلفن همراه خود را نوشته و عنوان (مهر خروج مشمولین) را بنویسید.

 توجه :

  • این مهر به کسانی تعلق می گیرد که حداقل سه سال در خارج از کشور زندگی کرده و از هیچ گونه معافیت تحصیلی برخوردار نبوده و در گذر نامه آنان محل اقامت، خارج ازکشور(بطور مثال استرالیا) درج گردیده است.در صورتیکه در گذرنامه، کشور محل اقامت ایران درج شده باشد ابتدا نسبت به تعویض گذرنامه و تغییر محل اقامت اقدام و همزمان با ارانه مدارک فوق درخواست مهر خروج مشمولین دهند.
  • به منظور جلوگيري از بروز مشکلات اداري و اتلاف وقت، قبل از مسافرت به کشور نسبت به اخذ اجازه خروج ويژه مشمولين اقدام نمايید.
  • طبق قانون جدید نظام وظیفه هر مرد ايراني از اول ماهی که طی آن به 18 سال تمام می رسد، مشمول خدمت وظيفه عمومي مي باشد (سال مشموليت = سال تولد + 18)  به طور مثال متولدين 30/06/ 1377 صرفاً تا پايان مرداد ماه 1395 مجاز به خروج از کشور بوده و لازم است براي اخذ مجوز مذکور در شهریور ماه 1395 اقدام نمايند.

 

بخشنامه جدید وزارت امورخارجه درخصوص مقررات تردد مشمولین مقیم خارج از کشور- آذر 96

کلیه مشمولین غایب خارج از کشور که بیش از 8 سال غیبت دارند صرفا تا پایان سالجاری می توانند با مهر خروج ویژه مشمولین به کشور تردد نمایند. لذا در این مدت بایستی نسبت به تعیین تکلیف خدمت سربازی یا پرداخت جریمه یا انجام خدمت دوره ضرورت اقدام نمایند. متقاضیان می توانند پس از تکمیل مدارک و تایید آن توسط این سفارت، از طریق  اخذ وکیل و یا مراجعه حضوری به پلیس به علاوه 10 در ایران نسبت به پرداخت جریمه غیبت و اخذ کارت پایان خدمت و یا کارت معافیت از خدمت اقدام نمایند  .(توجه: ملاک شروع غیبت مشمول ، تاریخ فراغت، انصراف و یا اخراج از تحصیل است) 

 جدول مهر خروج مشمولین بر اساس سال تولد و طبق جدول ذیل اعمال می شود.

مدت غیبت مهلت تردد
مشمولین دارای 8 سال غیبت و بیشتر 29/12/1396
 مشمولین دارای 7 سال غیبت و بیشتر 29/12/1397
 مشمولین دارای 6 سال غیبت و بیشتر 29/12/1398
 مشمولین دارای 5 سال غیبت و بیشتر 29/121/1399
 مشمولین دارای کمتر از 5 سال غیبت  29/12/1400

 

توجه:

کلیه دانشجویان ایرانی مشمول خارج از کشور پس از اتمام تحصیلات و حضور بیش از سه سال در خارج از ایران می توانند از مهر خروج ویژه مشمولین برخوردار شوند. ضروری است اینگونه متقاضیان پس از تایید مدرک تحصیلی توسط سفارت ابتدا با مراجعه بستگان به وزارتین علوم یا بهداشت ، نسبت به لغو معافیت تحصیلی خود اقدام و و ضمن ارائه گواهی مذکور ، پس از اعلام کتبی اداره امور ایرانیان نسبت به استعلام خروج مشمولین آنان اقدام خواهد شد.

برای اطلاع از بخشنامه جدید وزارت امورخارجه درخصوص مقررات تردد مشمولین مقیم خارج از کشور-مرداد96 اینجا را کلیک نمایید.

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران